87. pionýrská skupina Javor

234_0_1.jpeg Maskovaní Před škrábáním brambor Na koupáku Jeden z mnoha řopíků a kouzla matky přírody Tak ahoj někdy příště...
Nástup Z výletu na zříceninu hradu Landštejna Jindřichohradecká úzkokolejka v krásné krajině Dnes spíme na bunkru! Hurá! Tatíčku, děkujem...

Bunkrologický tábor neboli Bunkrák 2010

10. – 25. 7. 2010

Ve dnech 10. až 25. července se za velmi vydařeného počasí konal náš netradiční a speciální Bunkrologický tábor (s podtitulem Od kamene k betonu) a to poblíž Starého Města pod Landštejnem, v areálu Cyklocampu, který leží přímo na předválečné opevňovací linii.

Po celou dobu tábora měli rodiče prostřednictvím webu www.bunkrak.cz aktuální informace o tom, co právě jejich ratolest dělá a jak se má. Bylo to vidět i na fotkách, které se na webu pravidelně objevovaly. Rodiče tím byli nadšeni, protože mohli být naprosto v klidu a pohodě, nemuseli mít o děti žádné obavy. Navíc přes web byla možnost posílat dětem vzkazy, které byly často předávány okamžitě, a to zase velmi těšilo děti, protože byly se svými blízkými vlastně stále v kontaktu a ubylo tak slziček a stýskání.

Vedli jsme internetovou táborovou kroniku, z níž vám nyní přinášíme ukázku a více (včetně fotografií) naleznete na táborovém webu.


Den první – 10. červenec 2010, sobota

16.00 hod.

Mezi 13 a 14tou hodinou se na základě svých povolávacích rozkazů dostavila většina mladých bunkrologů na svůj tábor. Dva chlapci jsou v tuto chvíli ještě na cestě.

Na táboře probíhá rozdělování do skupin a čet (pomocí speciálního závodu – rozřazovací bojovky), poté se bude ubytovávat a bunkráci se budou moci seznámit s nejbližším okolím tábora – stejně jako rodiče, kteří je sem doprovázeli, ale nyní již jsou samostatnými bojovými jednotkami. Mezi populární cíle patří blízký hrad Landštejn (jeho zřícenina), přehrada, koupaliště, lanové centrum, cyklostezka a in-linová dráha.

21.30 hod.

Děti si právě užívají uvítací táborák, na kterém se mimo jiné dozvědí první informace o celotáborové hře. Všichni, byť ještě přejezení dobrotami, kterými je vybavili doma, si výborně pochutnali na večeři – byly kuřecí řízky s bramborem.

Tímto ještě jednou děkujeme rodině Nedbalových za sponzorský pytel brambor. :-)


Den druhý – 11. červenec 2010, neděle

13.45 hod.

Dopoledne děti absolvovaly dvě důležité „přednášky“ – základní informace o bunkrech a o zdravovědě a první pomoci.

Po opět výborném obědě (rizoto se spoustou masa) si právě užívají poledního klidu v chatkách (při otevřených dveřích a oknech je v nich docela příjemně, lépe jak v lese, protože dnes lehce pofukuje).

Odpoledne vzhledem k horkému počasí bude koupání v blízkém přírodním koupališti – koupání nahradí původně plánované testování fyzické zdatnosti, které se posune, až bude venku příjemněji.

22.30 hod.

Vedení tábora právě začala večerní porada. Děti již jsou v chatkách a nejspíš už i všichni spí…

Odpolední koupání bylo bezva. K večeři bylo pečené kuřecí stehno s chlebem. Po večeři někteří mlsotníci již nakupovali v místním bufetku.

Po večerním hlavním nástupu měly děti topografickou odborku s vedoucím Jirkou.


Den třetí – 12. červenec 2010, pondělí

13.30 hod.

Dopoledne děti úspěšně absolvovaly odborky v maskování a v šifrování, dost je to bavilo. Večer je z těchto odborností čeká zkouška, která prověří, kdo z mladých bunkrologů je hoden stát se průzkumníkem a nosit jeho uniformu. Původně měla být zkouška již odpoledne, ale pro horké počasí bude přesunuta, až bude příjemněji. A to naštěstí dnes trochu fouká vítr, tak to vedro není tak hrozné – ale i tak se moc aktivit kromě her u vody dělat nedá.

Nyní je polední siesta a po ní tedy bude zase koupání a dnes i velké vodní míčové klání, aby si děti užily pohybu a přitom se aspoň trochu zchladily…

Zítra děti čeká výlet na zříceninu hradu Landštejna – výhodou je, že cesta vede lesem, tak by to mohlo být i docela příjemné.

19.00 hod.

Děti teď večer čeká bojová hra, ve které si vyzkoušejí, jak se naučily maskovat a luštit šifry. Musejí se zamaskovat (každý sám za sebe) tak, aby si jich nevšimla nepřátelská hlídka, musejí přejít „hranici“, najít správné místo u správného bunkru, vyluštit šifrovanou zprávu a předat ji velení…

Dnešní den byl zase ve znamení výborného jídla – ráno byly obložené chleby, k obědu uzené s bramborem, na svačinku jogurt a k večeři pizza s kuřecím masem. No s jídlem se máme jak na zámku… :-)


Den čtvrtý – 13. červenec 2010, úterý

9.30 hod.

Děti dle plánu vyrazily na výlet – výpravu za poznáním nejstarších místních fortifikací – na zříceninu hradu Landštejna. Přes noc se velmi příjemně ochladilo a dokonce lehce prší, takže cesta je fajn.

Včerejší večerní bojovka byla zajímavá – děti se pobavily a poučily. Bohužel moc nezvládly samostatné skrývání před nepřátelskou hlídkou, ukryly se skoro všechny na jednom místě a tudíž je nepřátelé objevili, ale nakonec vše dobře dopadlo. Včetně z odmaskovacích důvodů nutného velkého koupání v místních sprchách. :-)

12.00 hod.

Mladí bunkrologové si právě užívají stánků s občerstvením na hradě Landštejně. Párek v rohlíku vítězí na celé čáře. :-) Po cestě na hrad všichni mlsali lesní jahody. Zpáteční cesta povede jinudy, aby byla taky zajímavá. Na jejím konci čeká časově posunutý oběd a po něm opět zasloužený odpočinek.

15.00 hod.

Tak děti již odpočívají a nabírají sílu k plnění dalších bojových bunkrologických ú­kolů.

Ušli 6,5 km a v hradu Landštejně měli možnost poznat středověkou pevnost (viz návaznost na podtitul tábora Od kamene k betonu…). Cestou ještě našli řadu řopíků, malých bunkrů, které před druhou světovou válkou tvořily uzávěru silnice na Landštejn. K obědu byl guláš s knedlíkem, opět vynikající.

23.00 hod.

Večer byl ve znamení táboráku, na kterém všichni dostali uniformu (triko a čepici) a psí známky. Od začátku tábora totiž sbírají body do osobního hodnocení a někteří už dosáhli tolik bodů, že se stali svobodníky – to jest byli povýšeni do první poddůstojnické hodnosti. Poddůstojníků je šest a pro jejich čest a slávu (a Vaši radost) uvádíme jejich jména: Kristián Florek, Adam Furdanič, Vojta Jirsa, Háňa Karlachová, Martin Svoboda a Jakub Šádek.

Večer pak ještě u táboráku děti soutěžily v tom, kdo nejdéle udrží oheň jen z toho paliva, co se vejde do velkého ešusu. Bylo to zajímavé – oheň udržely více jak 20 minut.


Den pátý – 14. červenec 2010, středa

8.00 hod.

Jaký je dnešní plán dne? Po snídani nás čeká lékařská mise s hledáním a ošetřením zraněného průzkumníka na neznámém místě. Odpoledne dle počasí budou možná vodní míčové hry a před večeří absolvujeme speciální test paměti a šikovnosti…

23.00 hod

Dnešek byl velmi náročný den. Ještě že každý den začíná vzpruhou v podobě pošty z domovů. K snídani dnes bylo několik druhů „mysli“ a cereálií a všichni si hodně pochutnali, i když někteří na tento typ snídaně nejsou zrovna zvyklí.

Týmy dopoledne měly misi – zachraňovaly zraněného průzkumníka. Hledali ho podle mapy v neznámém terénu, po jeho nalezení ho museli ošetřit a transportovat k místu, odkud ho „vyzvedne vrtulník“. Připravovaly mimo jiné improvizovaná nosítka, což každý pojal trošičku jinak (více viz fotogalerie).

Po poledním klidu následovalo sportovní odpoledne na hřišti – balon přece nemůže chybět – a po svačince pak následoval „sběr ztracených moudrostí“ na čas a úspěšnost.

Večer šly děti spát s informací, že bude noční bojovka – ale my víme, že to byla jen „fáma“ a noční hra dnes nebude. V lese je příliš teplo a děti jsou unavené, takže je necháme pořádně vyspat a odpočinout.

Zítra bude po snídani první škrábání brambor – pro někoho úplně první v životě… a pak později dopoledne by měl proběhnout „lov na odstřelovače“.

Jak se zdá, zatím jsou děti z tábora (z programu, z her, z kolektivu, z vedoucích a jejich přístupu k dětem, z jídla, z okolí tábora a tak všeobecně) docela nadšené, což nás moc těší. Velký úspěch má u dětí zavedené bodování. Je to velká motivace pro všechny – jak jednotlivce, tak družstva a čety – a každý každému přeje hodně zdaru a úspěchu. Děti se doslova „honí za frčkama“ tedy za hodnostmi – velmi hrdě nosí své uniformy a psí známky. :-)

A také nás moc těší, že se Vám – rodičům, babičkám a dědečkům, známým i kamarádům – líbí náš web, že pravidelně sledujete fotografie a dění na táboře tady v kronice, že posíláte spoustu vzkazů dětem, což je velmi těší a pomáhá jim dobíjet energii, a rádi Vás budeme dále o všem informovat.


a tak dále a tak dále…až po:


Den čtrnáctý – 23. červenec 2010, pátek

21.45 hod.

Tak jsme dnes zdárně, ve zdraví a suchu absolvovali velký celodenní výlet do Slavonic po opevňovací linii. Po cestě jsme prozkoumávali všechny malé bunkry – řopíky, které jsme našli. Vždycky jsme si říkali jejich typologii, zvláštnosti, rozdíly. Děti je s nadšením hledaly a předháněly se v tom, kdo uhádne, o jaký typ řopíku jde.

Poblíž Slavonic jsme navštívili Muzeum opevnění z roku 1938, ve kterém si děti prohlédly restaurovaný řopík včetně dobové výzbroje i výstroje.

Za předvedené výkony nejen při poznávání bunkrů, ale i celkově za celé putování budou uděleny opět body. Vrátili jsme se jinou cestou – druhou linií řopíků – a to přesně na posunutou večeři – pizzu. Těsně po našem návratu začalo pěkně pršet a trochu i bouřit. Teď už všichni spíme, protože to byl vskutku náročný den. Stále prší, krásně se vyčistil vzduch a bude se pěkně spát…


Den patnáctý – 24. červenec 2010, sobota

11.00 hod.

Noc nám pěkně propršela a pršolí setrvale stále. Po těch vedrech je to vlastně příjemná změna. Právě všichni sedíme v jídelně a po skupinkách hrajeme různé hry – od kartičkové „Město, moře“, přes karty – žolíky až po turnaj v piškvorkách. Za hodinku nás čeká oběd – nudle s mákem. Odpoledne věnujeme kompletní očistě – bude velké sprchování a pak podle počasí nesjpíše budeme podle našeho bunkrologického zpěvníčku (za který děkujeme kapitánovi Čížkové) zpívat a hrát na kytaru hrát ve společenské místnosti. Večer bude velký závěrečný raut spojený s celkovým vyhodnocením a udílením cen.

0.00 hod.

Takže nakonec jsme odpoledne zápasili o poslední body ve společenských hrách, aby před večeří mohlo proběhnout závěrečné vyhodnocení. Zítra vám přineseme kompletní výsledky.

Po večeři jsme si zazpívali s kytarou a nyní již si všichni užíváme poslední bunkrologickou noc… Spíme.

A zde celkové výsledky celotáborové hry:

Místo – Jméno – Body

 1. Vojta Jirsa 493
 2. Kuba Šádek 454
 3. Adam Furdanič 449
 4. Háňa Karlachová 437
 5. Kristián Florek 436
 6. Karel Němeček 395
 7. Mirek Jílek 377
 8. Martin Svoboda 353
 9. Honza Němeček 315
 10. Míša Čížek 294
 11. Ondra Nedbal 276
 12. Dan Štědroň 273
 13. Martin Mikeš 269
 14. Filip Háněl 45
 15. Lukáš Bayer 17

Hodnocení po družstvech:

Na 1. místě se umístilo družstvo ve složení Adam – Vojta – Honza – Karel s celkovým počtem bodů 1652.

Hodnocení čet:

Vítěznou četou se stala četa A se ziskem 2637 bodů.


Den šestnáctý – 25. červenec 2010, neděle

13.00 hod.

Tak jsme dnešní dopoledne věnovali už jen balení a úklidu ubikací a nyní již si postupně pro děti jezdí rodiče.

A co dodat na závěr?

Podle toho, co říkají děti i rodiče to vypadá, že to všecko bylo fajn. A že jestli příští rok proběhne Bunkrologický tábor 2011, mnozí nebudou chybět.

Děkujeme všem dětem, rodičům, personálu Cyklocampu, kuchařkám, vedoucím i instruktorům a budeme se těšit – na shledanou…

Diskuse

Lucie Berková | 31. 7. 2010, 00.22
stoprocentní spokojenost

Můj syn Lukáš Bayer prožil s Vámi svůj nejhezčí tábor v životě. Neustále mi vypráví, co všechno zažil, poučuje mně, jak poznám druh řopíku atd. Příští rok chce jet zase. Velmi Vám děkuji a těšíme se na příští tábor. Berková
P.S. Lukášek MOC MOC MOC pozdravuje Tatíčka!!!!!!!!!!

Tatíček | 4. 8. 2010, 13.27
RE: stoprocentní spokojenost

Moc děkuji za takovou milou zprávu a zdravím Lukáše.Potěší.
Tatíček