87. pionýrská skupina Javor

Velikonoce ve vesmíru

31. 3. – 5. 4. 2010

Palubní deník navigačního důstojníka

31.3.2010

Přijali jsme na kosmodromu agentury uchazeče o místo v záchranné expedici. Ubytovali se na ubikacích – žádný luxus, však také podmínky v nezmapované části vesmíru budou tvrdé.

1.4.2010

Uchazeči s obavami nastoupili k příjmacím testům. Připravili jsme je ze tří zkoušek. Aby nám nepošli hlady, museli se v simulovaném stavu beztíže napít, na čas obléci nouzový skafandr a udržet orientaci. K jejich překvapení byli přijati všichni. To měla agentura v úmyslu, tahle mise bude mít velkou spotřebu astronautů… Proto také na ní byla vyčleněna dřevěná mezigalaktická loď, aby agentura moc netratila.

Po testech proběhl výcvik, kde šel kapitán příkladem a skutečně běžel… Povídá se, že pro agenturu je moc drahý, proto mu byla přidělena tato expedice.

Pomocí letokruhů na pařezu jsem zadal souřadnice na planetu, odkud přišla poslední zpráva od ztracené expedice. Kapitán nařídil odpočítávání. Bylo to o nervy. Celá loď se třásla tak, že jsem měl obavy, aby nezačala odpadávat prkna z tepelného štítu.

2.4.2010

Po přistání na určené planetě se k lodi připlížila místní živočišná forma v podobě jakýchsi růžových mazlíků a okamžitě se k posádce začali tulit. Bylo to přeloženo komunikačním důstojníkem jako žádost o pomoc. Kapitán se ještě hodnou chvíli nechal domorodci přemlouvat, a pak nařídil posádce bránit s domorodci jejich infrastrukturu před neznámými xichtozoidy a při tom sbírat vzorky v podobě různého harampádí. Díky tomu naše výprava získala informaci, na kterou další planetu se vydala ztracená expedice. Takže zase start a hybernovat… ještě že tu jsou mraveniště, takže jsem se měl při zadávání souřadnic čeho chytit…

3.4.2010

Dnes jsme prolétávali kolem supernovy a protože z úsporných důvodů byly štíty proti záření vybaveny pouze přilby důstojníků, musela mít posádky zavázané oči. Bohužel, právě v místech největšího záření zatřásl lodí poryv kosmického větru. Okamžitě po palubě poletoval veškerý herberk nasbíraný na planetách. Palubní inženýr navíc musel okamžitě do volného prostoru dotlouct uvolněné hřebíky na plášti lodi. Je to machr. Ani zavázané oči pro něj nebyly překážkou. Ostatní zatím lovili po palubě ten čurbes a vkládali zpět do kontejnerů.

Po přistání nás na téhle planetě nikdo nevítal, dokonce zdejší humanoidi s námi odmítali komunikovat. Nějaký čas nám zabralo, než jsme zjistili, že komunikují pouze s tím, kdo zná jejich zvyky. Jenže každý zdejší kmen měl zvyky jiné! Díky naším expertům na cizí kulturu a sport jsme se nakonec dozvěděli, že ztracená expedice zde byla poměrně nedávno i jakým směrem pokračovala. Lišejník na místní vegetaci mi napomohl se zadáváním správného kursu.

4.4.2010

Dnes letíme opravdu dlouho. Kdosi si vzpomněl, že na mateřské planetě probíhá v tyto dny prastarý obyčej zvaný Velikonoce. Pro ukrácení času při přeletu padl návrh si Velikonoce na lodi vytvořit. Kapitán souhlasil, když z toho bude něco k jídlu. Díky tomu byla vypleněna biologická laboratoř.

Na téhle planetě přistáváme na noční straně. Předpokládáme, že v blízkosti pravděpodobného místa přistání námi hledané expedice. Posádka se ihned vydala na průzkum noční vegetací za svitu satelitu zdejší planety. A výsledek? Ztracená expedice byla nalezena při improvizovaném vaření ve zdejších drsných podmínkách. Naše posádka se ihned přidala ke grilovačce!

5.4.2010

Na oslavu úspěchu naší mise kapitán povolil posádce drancování místní kultury. Ta se hned pod záminkou šíření Velikonočního obyčeje vydala vybírat výpalné do blízké osady. Podle nákladu, který pak dopravila k lodi, soudím, že zdejší humanoidní forma života další oběh své planety kolem hvězdy nepřežije. Jejich problém, že nejsou dostatečně vyspělou civilizací…

Diskuse

Tatíček | 7. 5. 2010, 13.12
kde je foto????

Milý deníčku (palubní) kde je nějaká obrazová dokumentace??????????????????

Kapitan lodi | 3. 6. 2010, 12.52
RE: kde je foto????

Navigacni dustojnik je ma stale ve svem drzeni. Zajistim!