87. pionýrská skupina Javor

1_1.jpeg 58_l.jpeg 78_l.jpeg 39_l.jpeg 18_l.jpeg 36_l.jpeg P8170761.jpeg
23_l.jpeg P8120744.jpeg 47_l.jpeg 76_l.jpeg P8150758.jpeg 50_l.jpeg

Mateřídoušky 2018

13. – 17. 8. 2018

V průběhu 2. týdne v srpnu 2018 se konala akce Mateřídoušek ve spolupráci s CODA, z. s. Zorganizovala ho Mgr. L. Sedláčková Půlpánová a to již po druhé. Poprvé, loni, byly Mateřídoušky v rolích Indiánů a letos pro změnu Slovanů. Podařilo se Mateřídouškám – Slovanům najít zemi zaslíbenou?

O víkendu se tatínkové, bráškové a skauti věnovali stavbě stanů a přípravě tábořiště.

V průběhu prvního dne jsme se oblékli jako Slované, vytvořili jsme ozdobné lemování kolem krku na šatech a opásali jsme se vybarvenými pásky. Sešli jsme se na rituálním místečku u lesa a poděkovali jsme slovanským bohům za dobrou cestu na tábor a poprosili je o zdraví a sílu naší skupiny putující za lepšími zítřky.
K slovanským oděvům patřila i slovanská obuv – páskové sandále a těm se věnoval Honza Semerád. Děti se rozdělily do dvou skupin – Velesáci a Bílý květ. A jejich úkolem bylo vytvořit z keramické hlíny bohy. Bílý květ vymodeloval boha Peruna a Velesáci samozřejmě boha Velese. My, maminky, bohyni Mokoš.

Další den byly děti natěšené jako blechy. Proč? Protože se jelo do Soběslavi, do bazénu! Co v takovém horku se dá dělat, že? Nic, než jen se čvachtat, koupat se, potápět se … Taky měly děti úkol. Jaký? Složit slovanskou hymnu, která se jim moc povedla.
Odpoledne se děti vyřádily v lese sbíráním lístečků, které obsahovaly slova se slovanskou tématikou. A z nich se vytvářily příběhy, kteří Velesáci a Bílý květ zpracovávali.
Ke konci dne jsme se všichni sešli u oltáře, kde byli vystavení bozi Veles, Perun a Mokoš. Děkovali jsme za vydařený den a jako odměnu děti převyprávěly příběhy, která už měly vypracované z lístečků. A na dobrou noc Luna vyprávěla o tom, jak praotec Čech putoval a hledal zemi pro svůj národ.

Další den měli Velesáci a Bílý květ vytvořit keramické nádoby pro své bohy. Jak vyráběli? Ivuna (I. Hay) jim zasvětila tajemství výroby keramických nádob a vzešly z nich dvě krásné, ozdobné nádobky pro Peruna a Velese. A ani bohyně Mokoš nebyla ošizená. Luna se věnovala bylinkám, voňavým olejíčkům a s dětmi vyráběla herbáře.
Odpoledne našla Světla (L. Sedláčková Půlpánová) starý pergamen, měl jí pomoci, jako vůdkyni družiny, aby našla vizi, směr, kudy jít. Ale ouha! To písmo bylo velice staré, nemohla ho přečíst! Museli jsme opustit domov a vypravit se na hrad Choustník vyhledat pomoc. Koho jsme našli? Mudrce a jeho paní s dětmi (K. Redlich a M. Augustýnová). Ukázali nám staroslovanskou abecedu, písmo = bukvice. Velesáci a Bílý květ pergamen rozluštili a zjistili recept na lektvar.

Následující den se sešla celá družina a s pomocí receptu uvařila lektvar z mladé kopřivy a mateřídoušky. Světla se napila lektvaru a…? „Už vidím zemi zaslíbenou!“ a určila směr, kudy družina bude putovat.
Odpoledne Léna s dítětem (A. Voráčová se Sárinkou) musela opustit družinu a následovat svého muže. A jelo se koupat do Soběslavi. Večer u ohně mudrc nás zaučoval do hudebních nástrojů a následovala noční bojovka! Velesáci a Bílý květ statečně probojovali a s chutí šli spát.

Poslední a důležitý den! Proč? Ta země zaslíbená přeci! A slovanský lid v čele Světly putoval do Čech na horu Říp. Díky profesionálnímu horskému instruktorovi (V. Novák) jsme mohli vylézt na malou skálu u hradu Choustník. Zážitkem byla malá Dorotka (dítě Světly), která se nedala a 5krát vylezla na skalní převis.
Již usazeni, unaveni a šťastni, že je již nalezena země zaslíbená a opravdu odjíždíme domů.

Diskuse